Alumni Highlights

Armenia | Azerbaijan | Georgia | Kazakhstan | Kyrgyzstan | Moldova | Montenegro | Russia | Serbia | Tajikistan | Turkmenistan | Ukraine | Uzbekistan

Armenia

Elmira Ayvazyan ‘15 (Echmiadzin) will spend six weeks teaching English in Italy as a Global Volunteer with AIESEC.

Arman Azizyan ‘11 (Armavir) was appointed Assistant to the Deputy Minister at Ministry of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia.

Anahit Bagiryan ‘17 (Yerevan) won a competition organized by Northwestern University and will travel to Chicago to participate in a workshop to learn how to effectively implement her project, which aims to create a bridge between Armenian and Azerbaijani youth.

Lilit Gizhlaryan ‘09 (Yerevan) is now a Language and Cultural Facilitator at Peace Corps Armenia. She helps the newly arrived PCVs learn the local language and acclimate to the culture.

Hovhannes Harutyunyan ‘07 (Vanadzor) is a Professional Fellows Program finalist, for which he will serve as an intern in the Hawaii State Senate.

Irina Ghaplanyan ‘99 (Yerevan) was appointed First Deputy Minister at the Ministry of Nature Protection of Armenia.

Arpi Grigoryan ‘10 (Yerevan) started an internship in Buenos Aires through the Armenian General Benevolent Union (AGBU).

Elen Harutyunyan ‘14 (Yerevan) received a scholarship from Wilson College to complete her thesis in Argentina and will also serve as an intern in the Embassy of Armenia to Argentina.

Elizabet Mamikonyan ‘11 (Yerevan) was appointed as the Executive Assistant to the Chairman at State Revenue Committee of Armenia.

Diana Melkumyan ‘09 (Yerevan) became a management trainer at BSC Business Support Center.

Sona Sargsyan ‘00 (Vanadzor) started working as a local coordinator for Greenheart Exchange in Myrtle Beach, South Carolina.

Lilit Stepanyan ‘09 (Yerevan) is a 2018 Global Village finalist.

Narek Sukiasyan ‘13( Gyumri) Narek’s mentees from Dilijan competed in Diamond Challenge with their business idea and won the Armenian contest along with some funding to kick start their business – an agro-eco tour company in Dilijan. Later in April the team, accompanied with Narek got a chance to present in the business idea at the University of Delaware in the USA.

Narek Sukiasyan ‘13 (Gyumri) had his work “The EU and Conflict Resolution Mechanisms: Direct and Indirect Engagement” published by Babeș-Bolyai University.

Leyla Tadevosyan ‘16 (Gyumri) was elected to be the Secretary of the Student Scientific Society at the Yerevan State University Department of Law.

Lia Yeghoyants ‘14 (Yerevan) became the Marketing Director at the company photobooth.am, which provides photo booths for parties and organizes photoshoots.

Diana Zakaryan ‘12 (Yerevan) started an internship at the Singerman and Makón Studio in Buenos Aires through the Armenian General Benevolent Union (AGBU).

 

Azerbaijan 

Firuza Abbasova’13 (Qadirli) started working as a Retail Account Manager with P&G in Baku.

Turan Aghabayli’13 (Ganja) started working as a Project Coordinator at Eurodesign after graduating from the ADA University with a bachelor’s degree in Computer Science.

Shafiga Akhundova’12 (Baku) is starting a new position in the travel and expense department of Stanley Black and Decker.

Javidan Alayi’17(Baku) received an opportunity to serve as an intern at the U.S. Embassy in Baku.

Firangiz Gasimova’14 (Baku) started interning at the American Councils office in Baku.

Sevinj Huseynova’11(Khachmaz) was selected to be a board member of the Azerbaijani Alumni Association.

Gunel Isakova’08 (Zagotala) was selected as a John Smith Trust Wider Europe Fellow 2018 and will complete an intensive four-week program in the UK from May to June 2018. The program offers a chance for outstanding leaders from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Russia and Ukraine to learn about issues of good governance, social justice and the rule of law, to explore their leadership styles, and to develop key professional skills.

Kanan Mammadli’13 (Oguz) started an internship at the Kirtland Federal Credit Union as Data Analyst.

Elmir Mukhtarov’15 (Qakh) organized the Baku Engineering University Model United Nations conference.

Sabina Osmanli’14 (Baku) was hired as an Office Manager’s Assistant at the American Councils Office in Baku.

Sabina Osmanli’14 (Baku) received a full scholarship to pursue a master’s degree in International Relations at Sapienza University in Italy.

Aytak Rahimli’15 (Sheki) was accepted by the Early Bird International Exchange Program to serve as an English Teacher in Beijing, China.

 

Estonia

Georgia

Ketevan Archaia ’12 (Kutaisi) started working as Marketing Specialist at the Crowne Plaza Borjomi.

Anuka Chonishvili ’12 (Kutaisi), Ana Gabriadze ’12 (Kutaisi), Rusudan Mamutchadze ’12 (Batumi), Lela Okromelidze ’11 (Akhaltsikhe) graduated from Tbilisi State Medical University.

Goga Daraselia ’16 (Zugdidi) and Nini Jajvani ’16 (Tbilisi) were offered full scholarships to study at Eötvös Loránd University.

Tina Dolbaia ’12 (Tbilisi) started working as a Database Assistant at USAID Zrda Activity in Georgia.

Tamar Giorgadze’17 (Rustavi) started volunteering as an AISEC team member at the University of Georgia.

Esma Gumberidze’14 (Tbilisi) participated in the Mobility Taster for Inclusion Organisations training organized by SALTO-Youth from April 24 to 28, 2018.

Giorgi Kakabadze’17(Tkibuli) started working as a Projects Assistant at Equality. She will spend a week in Romania attending training on tolerance and equality.

Ekaterine Koblianidze ’16 (Gori) will spend one academic semester as an exchange student at Vilnius University.

Shorena Megrelishvili ’08 (Zestaponi) was selected as a John Smith Trust Wider Europe Fellow 2018 and will complete an intensive four-week program in the UK from May to June 2018. The program offers a chance for outstanding leaders from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Russia and Ukraine to learn about issues of good governance, social justice and the rule of law, to explore their leadership styles, and to develop key professional skills.

Mariam Mikiashvili’05 (Tbilisi) started to teach a master’s level course at the Department Of Special Education at Ilia State University in October 2017. The course named ‘Teaching Persons with Visual Impairment’.

Giorgi Sabanashvili ’10 (Gori) started working at Magti, the largest mobile company in Georgia.

Nino Siradze ’15 (Chokhatauri) and Tatia Kakhetelidze ’15 (Khashuri) work as Social Media Instructors at Spotcoin.com.

Tamar Tchanturia ’16 (Tbilisi) was accepted to attend a Summer Culture Course through LCC International University.

 

Kazakhstan

Alina Abdisheva’10 (Semey) defended her master’s thesis at Nazarbayev University on the topic of creating inclusive workplaces for people with physical disabilities.

Alina Abdisheva’10 (Semey) received a master’s degree in Public Policy.

Aygerim Abdrakhmanova (Zhauzhurek) ’08 (Kokshetau) received a certificate from the U.S. Embassy Cultural Center at the American Corner Astana for her contribution to community development.

Alima Abulatif (Kyzylorda) participated in the New Silk Way Model United Nations Conference in Almaty, Kazakhstan from April 27 to 28, 2018.

Aslan Abzhakov’02 (Taldykorgan), Dina Astayeva’04 (Taraz), Aizhan Mendygarina’03 (Aktau), and Ksenia Rosina’04 (Russia) became mentors for the first USG Alumni Mentoring program in Astana, Kazakhstan.

 

Danel Akhmetova’15 (Aksay) received a certificate from the Department of Humanities and Social Sciences at Nazarbayev University for the best paper among history majors. She also received a U.S. Embassy Alumni grant to organize an inclusive summer camp for kids in Astana.

Nurken Akmaden’15 (Aktobe) successfully completed an internship with Air Astana.

Laila Ali’12 (Beyneu) started a new position at Lincoln Conferences, founded by FLEX alumnus Sergey Sek ’04.

Batyrbek Alimzhan’12 (Karaganda) graduated from Nazarbayev University School of Engineering and will serve as a Research Assistant at the National Laboratory of Astana.

Aizhan Alzhanova’04 (Shymkent) is a 2018 Global Village finalist.

Albina Amageldiyeva’14 (Uralsk) graduated from Nanjing University of Science and Technology

Arslan Amir’13 (Kyzylorda), Amina Kobenova’18 (Astana), Aizhan Mukhametkhanova’14 (Semey), Sabina Shibalayeva’09 (Atyrau), and Aigerim Zhauzhurek’08 (Kostanay) became mentees for the first USG Alumni Mentoring program in Astana, Kazakhstan.
Aigerim Azhibayeva’16 (Uralsk) became a Teaching Assistant for FLEX pre-departure orientations.

Marzhan Balabek’17 (Taraz) started a new position as a Sales Manager at the All Season firm.

Dinara Bekmagambetova’10 (Atbasar) is a 2018 Global Village finalist.

Aruzhan Bekzhan’17 (Kyzylorda) started a new position at Crimson Education.

Aknur Berdigulova’14 (Karaganda) became a Student Representative at the Academic Council of Nazarbayev University.

Adel Bilalova’17 (Taraz) was admitted to study at the Minerva Schools at the Keck Graduate Institute in California.

Tatyana Bon ’17 (Karaganda) graduated high school with a gold medal signifying academic excellence.

Madina Gaitova’14 (Almaty) was accepted to the JTI Internship program.

Abay Ismailov’16 (Astana) finished AIESEC organization’s EduChange program in Brescia, Italy where he taught math to high school students for six weeks.

Aigerim Kagarmanova’10 (Ust-Kamenogorsk) defended her master’s thesis at Nazarbayev University on the topic digital media marketing.

Ainur Kagarmanova’12 (Ust-Kamenogorsk) presented her paper at the Undergraduate Research Symposium at the University of Pittsburgh.

Aigerim Kagarmanova’10 (Ust-Kamenogorsk) graduated magna cum laude from a master’s program in Eurasian Studies at Nazarbayev University and will serve as a Specialist in the Center of Healthcare Development. She was also accepted to further her studies at Carnegie Mellon University.

Ainur Kagarmanova’12 (Ust-Kamenogorsk) graduated from Nazarbayev University School of Science and Technology with bachelor’s degree in biology.

Galiya Kaidarova’16 (Astana) graduated high school with a gold medal signifying academic excellence.

Gulden Kaliyeva’15 (Aktobe) was hired as an English teacher at the Global Student Center, the largest language institute in Kazakhstan.

Damira Kassymbayeva’15 (Kyzylorda) and Yekaterina Kolessina’15 (Uralsk) placed third at the Digitalization of Economics in Kazakhstan University of Bergen Conference Competition with their research paper “Promoting Kazakhstani products via Instagram content creators.” She also received an Erasmus+ scholarship to study in Slovenia.

Dana Kasymbayeva’15 (Astana) became a Teaching Assistant for FLEX pre-departure orientations.

Galiya Kaydarova’16 (Astana) was accepted to the Duke Kunshan University in China.

Karina Khristich (Karaganda) graduated magna cum laude from American University in Bulgaria.

Yekaterina Kolessina’15 (Uralsk) participated in the International Churkin Model United Nations Conference in Moscow from April 15 to 20, 2018 as a member of the English-speaking committee.

Vlada Kolessnikova’17 (Shymkent) was accepted to American University in Bulgaria.

Amina Kosbayeva’15 (Aktau) was offered a position as an administrator at the Summer School of Russian and Eurasian Studies at Nazarbayev University.

Aruzhan Koshkarova’16 (Almaty) was the first non-American participant accepted to the Girls Who Code program in the United States.

Aliya Kuantayeva (Pavlodar) participated in the New Silk Way Model United Nations Conference in Almaty, Kazakhstan from April 27 to 28, 2018.

Karina Lezgiyeva’14 (Ust-Kamenogorsk) was chosen to be an intern at the Harvard Medical School during summer 2018.

Marya Lykova’17 (Almaty) graduated high school with a gold medal signifying academic excellenbce.

Yelaman Medet’12 (Karaganda) graduated from the Nazarbayev University School of Engineering.

Yevgeniya Migranova’12 (Balkhash) received a job offer at PnG company as an IT manager. She was also accepted to pursue a Masters in Machine Learning and Data Mining in France.

Victoriya Nem’12 (Taraz) attended the Global Citizenship Education Workshop in Seoul, South Korea. She also graduated with a master’s degree from the Lee Kuan Yew School of Public Policy in Singapore.

Anastassia Perevezentseva’12 (Aktobe) graduated from Lehigh University.

Tomiris Seitova’17 (Astana) started working as an English Teacher at the RocketStudy Educational Center.

Zarina Temirbulatova’13 (Uralsk) was invited to be a guest on Astana City Radio, where she discussed the successes of Kazakhstani juridical education.

Zhanna Tsoy’11 (Almaty) successfully implemented the “Go Viral” festival.

Ayaulym Tursynkhanova’17 (Ust’-Kamenogorsk) received a certificate of appreciation from American Corner, signed by Press Attaché Wren Elhai, for her outstanding volunteer service.

Kamila Undaganova’16 (Uralsk) graduated high school with a gold medal signifying academic excellence.

Assel Uvaliyeva’12 (Almaty) received a certificate from the Department of Humanities and Social Sciences at Nazarbayev University for the best capstone project among history majors.

Assel Uvaliyeva’12 (Almaty) graduated magna cum laude from the Nazarbayev University with a bachelor’s degree in World Languages, Literature and Culture.

Yana Veytsman’17 (Karaganda) graduated high school with a gold medal signifying academic excellence and was accepted to American University in Bulgaria. He also became a mentee for the first USG Alumni Mentoring Program in Astana, Kazakhstan.

Temirlan Yergaziyev’14 (Astana) graduated from the Eurasian National University and became a Teaching Assistant for FLEX pre-departure orientations.

Kurmet Zaman’18 (Aktau) graduated high school with a golde medal signifying academic excellence.

Bibinur Zhamaliddenova’15 (Aktau) participated in the International Churkin Model United Nations Conference in Moscow from April 15 to 20, 2018 as a member of the Spanish-speaking committee.

Kyrgyzstan

Diana Abdimalikova’16 (Bishkek), Aisuluu Chotubaeva’16 (Naryn), Saltanat Erkinbekova’17 (Naryn), Meerim Ishenova’15 (Bishkek) and Aidana Madanbekova’16 (Osh) were accepted to participate in the Work and Travel program in the U.S.

Nurzhamal Akmatalieva’14 (Jalalabad) volunteered at FIFA World Cup Championship in Russia.

Malike Alenova’15 (Jalalabad) started an internship at the Ministry of Economy of the Kyrgyz Republic.

Akyl Almazbekov’17 (Bishkek) placed first at the Open Cup Jiujitsu Championship in Kyrgyzstan.

Aiday Amankulova’14 (Talas) interned with the Kyrgyzstan Delegation of the European Union.

Akbermet Azizova’15 (Balykchy), Aizada Burkhanidinova’14 (Bishkek), Aiperi Daiyrbekova’17 (Karakol) were accepted to participate in the Work and Travel program in Germany.

Sabrina Barmankulova’17 (Toktogul), Eridan Ismailov’15 (Jalalabad), Begimay Kudaiberdieva’17 (Osh), Eleonora Kyrbieva’17 (Karakol), Aisenem Salieva’17 (Jalalabad), Renat Sariev ’15 (Jalalabad) participated at the University English Olympiad. This Olympiad is an annual educational event organized by the Department of English Language at the Kyrgyz Russian Slavic University.

Ay-Peri Dzhumoshalieva’16 (Bishkek), Sevara Khashimova’16 (Bishkek), Didana Suseeva’15 (Karakol) and Arina Turgunbekova’16 (Bishkek) started internships at the U.S. Embassy in Bishkek with The Foreign National Student Intern Program.

Meerim Imarbekova’17 (Bishkek) was accepted to Bard College in Berlin.

Aidana Madanbekova’16 (Osh) and her team from American University of Central Asia won the Bishkek Case Cup 2018 Competition. As the winning team they were invited to Istanbul, Turkey to tour the Coca Cola Company.

Zhanna Marchenko’16 (Bishkek), Sevarakhon Tadzhibaeva’15 (Jalalabad) and Meerim Zhanybek kyzy’15 (Jalalabad) participated in the Asia Pacific Business Case Competition in Hong Kong.

Asel Matieva’13 (Talas), Nasiba Nurmatova’11 (Osh), Aizhan Tagaeva’11 (Bishkek) organized the tourist forum “Discover Kyrgyzstan” as part of the USAID Business Growth Initiative.

Altynai Melisova’14 (Bsihkek) served as a Teaching Assistant for the FLEX pre-departure orientations in Mongolia.

Asmanai Paiazova’17 (Bishkek) was accepted to Columbia College in Canada.

Rakhat Sagynbek kyzy’12 (Kadamjai) became a member of the Public Council of the Mandatory Health Insurance Fund.

Latvia

Silva Bisofa’17 (Liepaja) served as the chairperson for the European Youth Parliament summer session in Latvia from June 23-27, 2018.

Paula Kellija’17 (Riga) participated in New Entrepreneur Days 2018.

Karina Vintere’17 (Ventspils) participated in the Erasmus+ program in Germany.

Lithuania

Rugile Bareidaite ’17 (Kaunas) and Lukrecija Neverovskaja‘17 (Vilnius) were selected to participate in the European Youth Parliament Regional Session in Šiauliai, Lithuania, from April 6 to 8, 2018.

Dominyka Daugerdaite ‘17 (Vilnius) placed first with her “SKILLZ” street dance studio team at the “Rise Up – On the Wave” event.

Auguste Dubauskaite ‘17 (Kaunas) participated in the Regional European Youth Parliament Session in Pinki, Latvia, where she was a delegate of the AFCO committee.

Aida Mazyte ‘17 (Vilnius) won 1st place with her “SKILLZ” street dance studio team at the “Rise Up – On the Wave” event in the Junior Beginners level. The team also placed first at the Daugavpils Open “Baltic Cypher” contest.

Aida Mazyte ’17 (Vilnius) had her project featured in an exhibition at Lietuvos Edukologijos University.

Lukrecija Neverovskaja‘17 (Vilnius) was selected to be part of the Lithuanian delegation at the European Youth Parliament Inter-Regional Session in St. Clement, France.

 

Moldova

Dan Antoci ’17(Briceni), Irina Babuci ’17(Edinet) and Zoia Hapitcaia (Edinet) received the Best High School Graduate award, given to only the top 2% of the country’s high school graduates. At the award ceremony the alumni received diplomas from the President of Moldova.

Anna Novocrescenova ’17 (Rezina) placed first at the Republican Romanian Language Olympiad.

Eugen Sinchevici’17 (Chisinau) was selected to represent the Party of Action and Solidarity Moldova at various European Democratic Students meetings.

Montenegro

Aleksandra Beha ’17 (Niksic) was accepted to the University of Montenegro to study Engineering and the Rochester Institute of Technology in Croatia to study Tourism.

Zerina Bosovic ’16 (Bar) was employed as a receptionist in the Hotel Sato in Sutomore, Montenegro.

Milica Bozovic ’17 (Podgorica) was accepted to the University of Kaposvar in Hungary to study International Relations and the Corvinus University of Kaposvar in Hungary for Political Science and International Relations.

Ivana Buric ’17 (Bar) was accepted to the University of Donja Gorica in Podgorica to study Graphic Design. She also began working as a receptionist in the Veliki Hotel in Bar, Montenegro.

Tamara Kadovic ’15 (Bijelo Polje) has successfully completed shooting, directing and editing a short documentary about Chinese aquariums. The project brought together 100 film students from all over the world with their designated Chinese partners to make 10 minute documentaries on given topics.

Hana Lluka ’17 (Tuzi) was accepted to the Borough of Manhattan Community College in New York City, Bunker Hill Community College in Boston, and the Corvinus University of Budapest, Hungary for Political Science and International Relations.

Stefan Raicevic ’12 (Bar) started an internship at KPMG.

Teodora Vucetic ’17 (Herceg Novi) was accepted into University of Montenegro to study Political Science. She was also offered employment at Herceg Novi to promote tourism to the coast of Montenegro.

Ksenija Vukmirovic ’08 (Cetinje) is a 2018 Global Village finalist.

Poland

Blazej Mosinski’17 (Zelgoszcz) was accepted to the Minerva Schools at the Keck Graduate Institute in California.

Romania

Dorotheea Arustei ’17 (Iasi) received an honorable mention at the National Competition of Instrumental and Vocal Interpretation and Music Theory for her oboe interpretation.  The competition is organized every year by the National Education Ministry of Romania and took place on April 2 through 5, 2018. She placed first in the International Competition of Music Interpretation “Ioan Goia” that took place in Iasi on May 10-13 for her performance on the oboe.

Vlad Ciotescu ‘17 (Timisoara) participated in a national competition for students with sight impairments, The Marathon of Intelligence, organized by the Ministry of Education. Vlad placed second in the English competition.

Theodor Nichifor ’17 (Piatra-Neamt) placed first at the national contest “Made For Europe” with his presentation of the Erasmus+ project, “Move your Body and Mind”, a platform for teens through which they can learn how to live healthy lifestyle.

Irina Novac ‘17 (Adjud) was honored at the Hate Awards Gala, an event organized by ActiveWatch, and received an award for the courage she showed when creating and implementing the “Women Talk” Conference.

 

Russia

Kseniya Alekseyeva ’14 (Saratov) placed third in the “Regions Go” conference with a paper entitled “Social Portraits and Economic Behaviors of Migrants in Russia”. She also began her second year at Moscow State University studying Econometrics.

Daria Andreeva’13 (Abinks) is the personal assistant to the General Director of IT Group while simultaneously pursuing a degree in psychology from Moscow State University.

Ekaterina Androsovich’11 (Tyumen) received positive feedback from her senior colleagues during the first annual evaluation at PWC.

Lolita Bogdanova’07 (Saint-Petersburg) took a course at Weider College regarding fitness instruction.

Karine Darbinian’09 (Petropavlovsk-Kamchatsky) is pursuing a master’s degree linguistics at Sechenov University.

Alla Dynko’05 (Klyuchy) received a promotion at PwC.

Ekaterina Erygina’14 (Torzhok) was selected to work with Act3 agency and Adidas during the FIFA World Cup.

Evgeniya Evseyeva’96 (Bryansk) completed 2 CIPD courses, the most recognized HR qualification in the world.

Yelena Georgobiani’95 (Lipetsk) hosted a practical seminar on nuclear energy and benefits of nuclear science and technologies development for Zambia. The event was attended by high profile experts as well as state and private media.

Maksim Grinik ’05 (Tosno) participated Securica, a large expo for professionals in the security field.

Dilara Imaeva’05 (Ufa) is the Vice President of Public Relationships for Toastmasters.

Yana Ivanova’ 11 (Kazan) graduated with honors and will now work for Deloitte after interning there during school.
Dmitriy Kapshivy ’04 (Kemerovo) founded a video production company.

Yuliya Karpenko’15 (Sosnovy Bor) received the Presidential Scholarship for talented students.

Anna Khan’12 (Chita) received a scholarship from Uppsala University in Sweden.

Maryia Knyazeva’11(Nizhniy Novgorod) was promoted to the position of Senior Account Manager on Brand Implementation at Rostec State Corporation.

Natalia Kozlova’07 (Ivanovo) is a 2018 Global Village finalist and a Russian Business Leaders participant.

Nigora Kutbiddinova’09 (Moscow) is a Russian Business Leaders participant.

Julia Kuzmich’13 (Kostanay) founded an online English school.

Svetlana Kuznetsova ’12 attended the Oil and Gas 2018 conference in April.

Olga Lapina’12 (Moscow) organized an international scientific congress dedicated to the topic of sustainable development.

Mikhail Loginov ’00 had his scientific paper accepted by the Saint Petersburg International Conference on Integrated Navigation Systems, which took place May 26-28, 2018.

Valeriya Medvedeva ’14 (Stavropol) received an offer of employment from an American company in youth education.

Nelli Mukhametshina’12 (Ufa) volunteered during the FIFA World Cup.

Maksim Novikov’12 (Orel) created the mobile app Codexam.

Valeriya Panova’13 (Ukhta) interned at the Silver Mercury festival.

Alena Podaneva’15 (Belgorod) was accepted to Luxembourg University to pursue a master’s degree with a full scholarship.

Mariya Pushkova’11 (Gatchina) launched the new educational platform Mindtickle in GSK.

Olesya Raschekhmarova ’15 (Rybinsk) received a full scholarship to attend Moscow State Linguistic University.

Anastasiya Shurpitskaya’13 (Saint-Petersburg) expanded her civic education project, De Carte, from Moscow to Saint-Petersburg,

Irina Sulimova’03 (Belova) started an English-teaching project on Facebook entitled @GlassofEnglish.

Elena Surnina’11 (Izhevsk) is a Cambridge CELTA certified English teacher and was accepted to a master’s program in Sweden.

Manana Tedeyeva’15 (Saint-Petersburg) became the Vice President of the Erasmus Student Network Russia.

Nataliya Vasileva’12 (Kolomna) received a scholarship to participant in an exchange program at the Technical University of Munich in Germany.

Daniel Vyazovov’01 (Orenburg) launched the public speaking club Spichka.

Yuliya Yermakova ’09 (Saratov) became a member of the United Nations Interagency Task Force on the Prevention and Control of Non-communicable Diseases and started working on a project with the World Health Organization.

Yevgeniya Yevseyeva ’96 (Bryansk) designed a new career development course for those interested in changing their career track.

Oleksandra Zinevych ’09 (Donetsk) is a 2018 Global Village finalist and is now working as a social media specialist for the Coca Cola Company.

Serbia

Teodora Djoric ’13 (Belgrade) and Veljko Ristic ’15 (Belgrade) are 2018 Global Village finalists.

Ksenija Edelinski ’13 (Heidelberg) is a new team member of the research project ProSEmo – researching the effect of epigenetic factors (wellbeing, nutrition, exercise, stress and similar during pregnancy) on baby’s emotional and self-control. It is a project supported by the University of Heidelberg as well as the University Hospital Heidelberg.

Jelena Jevtic ’13 (Nis) was selected for an internship program at United Nations Office in Belgrade.

Nemanja Miltenović ’13 (Belgrade) has started working as an Application Solution Engineer at the Serbian company Unicom-Telecom where he will be working on applying modern IT solutions in Serbia.

Igor Zlatojev ‘07 (Petrovac na Mlavi) was accepted on a full scholarship to take part in the American Institute on Political and Economic Systems (AIPES), organized by The Fund for American Studies (TFAS).

Tajikistan

Vadim Abanin’09 (Dushanbe) received a fellowship opportunity at the Baker Center for Leadership and Governance in Washington, DC.

Zarnigor Faizimahmadzoda’17 (Dushanbe) received a job at American Councils as an Alumni Data Specialist. She was also given the opportunity to intern at the American Chamber of Commerce.

Qosimjon Ismoilov’13 (Kulob) received a job at American Councils as a Critical Language Program Assistant.

Shahlo Jonmamadova’13 (Khorog) graduated from KIMEP University.

Tahmina Kadyrkulova’16 (Khujand) was nominated by the U.S. Embassy to participate at a Model United Nations Conference in Kathmandu, Nepal.

Malika Kasymova’16 (Qurghonteppa) is a Teacher’s Assistant for FLEX pre-departure orientations.

Malika Kasymova’16 (Qurghonteppa) received a full scholarship through Erasmus Mundus to study in France.

Nazirakhon Kholturaeva’16 (Konibodom) was provided a scholarship by US- CAEF Enterprise Regional Internship program to gain practical workplace experience through and internship with JYSK.

Umar Nasriddinov’17 (Dushanbe) received Erasmus Mundus Scholarship.

Bakhmal Odibekova’13 (Khorog) received a bachelor’s degree from the Tajik-Slavonic University in Dushanbe.

Jahongir Rahimov’13 (Chkalovsk) graduated from KIMEP University with a US-CAEF Scholarship.

Maksud Rahimov’14 (Penjikent) was provided a scholarship by US- CAEF Enterprise Regional Internship program to gain practical workplace experience through and internship with RSM Tajikistan.

Atobek Rahimshoev’16 (Khorugh) was provided a scholarship by US- CAEF Enterprise Regional Internship program to gain practical workplace experience through and internship with the Coca Cola Company.

Jovidon Rahmonov’14 (Dushanbe) received an Erasmus Scholarship.

Dilofarid Shabdolova’17 (Dushanbe) is a 2018 Global Village finalist.

Rukhshona Sharipova’15 (Dushanbe) was nominated by the U.S. Embassy to participate at a Model United Nations Conference in Kathmandu, Nepal. She also received a full scholarship to study at Bennett College in North Carolina through the Global Undergraduate Exchange program.

Nadima Vafoeva’13 (Tursunzade) graduated from Tulsa University and received a bachelor’s degree in Business Administration.

Farzona Yahyaeva’12 (Dushanbe) received a bachelor’s degree from the Tajik-Slavonic University in Dushanbe.

Firuz Yogbekov’15 (Dushanbe) was honored by the U.S. Department of State as one of ten Emerging Young Leaders of 2018. This summer he will work as a Teacher’s Assistant for the FLEX pre-departure orientations.

Turkmenistan

Altyn  Gara Dashly’17 (Ashgabat), Guljemal Aitgeldiyeva ’17 (Dashoguz), Serdar Gayibov ‘16 (Mary) and Enayy Kurbanova ’17 (Turkmenabat)  received Appreciation Awards from American Councils in recognition of her hard work and effort promoting volunteerism in  the FLEX Alumni Community.

Gulruh Babajanova ’13 (Akdepe etrap) graduated from the Turkmen National Institute of World Languages with a bachelor’s degree in Spanish.

Yulduz Erkabayeva ’13 (Dashoguz) graduated from the Turkmen National Institute of World Languages with a bachelor’s degree in Persian.

Serdar Gayibov ‘16 (Mary) received the Ambassador’s Scholarship from Central Wyoming College and the Top-Up Scholarship. In addition, he successfully completed Undergraduate Cohort Advising Program (UCA).

Janet Genjiyeva’15 (Turkmenabat) completed the Global UGRAD Program.

Gyzylgul Hojalyyeva ‘16 (GRES) started the Hartnackschule German Language Program in Germany, after which she plans to apply to the local universities and study medicine in Germany.

Selbi Ilmuradova’17 (Turkmenabat) was hired by the Italian Company “Balich” as a stage manager for the opening ceremony of a sea port in Turkmenbashi city.

Munira Jorayeva ’17 (Turkmenabat) completed the Undergraduate Cohort Advising (UCA) Program.

Munira Jorayeva’ 17 (Turkmenabat) was accepted to Independence Community College in Kansas with a Student Labor Opportunity and Academic Excellence Scholarship.

Enayy Kurbanova ’17 (Turkmenabat) completed the Undergraduate Cohort Advising (UCA) Program and was accepted to Pratt Community College in Kansas.

Aylar Mammetmyradova’12 (Ashgabat) will serve as a Teacher’s Assistant at the FLEX pre-departure orientations in 2018. He was also hired by American Councils to be an American Culture and English Language Summer Project Coordinator.

Mirzabek Matyakubov ’15 (S. Nyyazov etrap) was accepted to the Emporia State University in Kansas and won the Diversity Scholarship, which will cover 60% of his tuition and fees. He also received the Top-Up Scholarship to cover remaining fees.

Mahri Matyakubova  ’16 (S. Nyyazov etrap) received the Appreciation Award from the Ministry of Education for being an outstanding student and demonstrating excellent knowledge in English language during the State English Language Olympiad.

Dilafruz Mengeliyeva ’17 (Dashoguz) was accepted to Chuvash State University in Russia.

Eziz Nurmamedov ’17 (GRES) completed the Undergraduate Cohort Advising (UCA) Program.

Kumushay Rustamova ’14 (Turkmenabat) stepped into the role of Vice-President of international, youth-run, non- profit organization AIESEC in Moscow.

Madina Sabirova ’11 (Dashoguz) graduated from West Virginia University with a bachelor’s degree in Engineering.

Nazokat Samandarova ’13 (Dashoguz) received a scholarship from the Arzuw Foundation to cover her program fees for the Work and Travel Program.

Madina Seytmuradova ’12 (Dashoguz) had her work of fiction named A Way She’ll Never Be accepted for publication. The story will come out in mid-August in “Alabama’s Emerging Writers: An Anthology of Fiction” compiled and edited by Z. Publishing House. Madina also graduated from Troy University in Alabama with a bachelor’s degree in English Language and Literature.

Olga Seytmuradova ’10 (Dashoguz) graduated from St. Petersburg Pediatrics Academy with a bachelor’s degree in Pediatrics.

Yoldasheva Shirin ’08 (Turkmenabat) graduated from St. Petersburg State Pediatric Medical University, where she majored in Pediatrics.

Nikita Starov’17 (Ashgabat) was hired by the Italian Company “Balich” as a stage manager for the opening ceremony of a sea port in Turkmenbashi city.

Tatyana Trufanova ’14 (Turkmenabat) and Enayy Kurbanova ’17 (Turkmenabat) were offered part-time jobs in the library of Pratt Community College.

Selbi Veliyeva ‘16 (Mary) placed third in the State Olympiad for English Language and placed first in the Talented Youth of Impartial State City Competition in Mary. She became the “Student of the Year” of Secondary School #15 and was accepted to Augustana University in South Dakota with a partial scholarship.

Bobur Yuldashov ’14 (Dashoguz) graduated from Balykesir University in Turkey with a bachelor’s degree in Electric Engineering.

 

Ukraine

Dariya Batalova’12 (Kyiv) was invited to be a Star Alumna at the World Link End of the Year meetings in Chicago, USA.

Nelia Bechkalo’14 (Kyiv) participated in the Youth for Exchange and Understanding “Stand Up Against Bullying, NOW” training course in Armenia from May 18 to 25, 2018. She also became the head of the Student Council for the Humanities Department at Poltava National Technical University.

Nadiya Danylovska ’13 (Ivano-Frankivsk) was promoted to Underwriting & AML QA SME at Elavon Financial Services DAC.

Olha Dehtyarova ’01(Lviv) was promoted to Senior Product Manager at Cogniance.

Mariia Donets’15 (Odesa) gave an interview on a local television show about volunteerism in Ukraine. She also became a Ukrainian Youth Delegate to the United Nations 2018.

Maksym Dzoba ’13 (Novyy Rozdil) was promoted to Sales Manager at Wentrum, is a Ukrainian outsourcing company that works on foreign markets and provides high-quality service in different projects.

Dasha Kazymyr ’17 (Mykolayiv) placed first at the 20th Annual All-Ukrainian Tournament of Young Historians.

Alina Kolpakova`17 (Kremenchuk) participated in the closing ceremony of the School of Youth Journalism on June 27, 2018.

Anzhelika Korolova ‘17 (Khmelnytskyy) placed third in the All-Ukrainian English Olympiad.

Polina Korzunina‘17 (Zhytomyr) won regional debates (British Format) on May 10.  The event was hold by a local organization with support of Ukrainian Ministry of Justice. She also graduated from high school with honors.

Darina Kulaga‘17 (Zhytomyr) graduated from high school with honors.

Nina Kurochka’17 (Poltava) won an International Write-On Competition for first year university students. She also received a Certificate of Appreciation from US Embassy for the development and support of the Window on America in Poltava. Lastly, she was accepted to Franklin University in Switzerland.

Anastasiya Malenko ‘17 (Cherkasy) graduated from high school with a gold medal signifying academic excellence, and she received a gift from the regional government honoring her high achievements in academic contests. Lastly, an article Anastasiya wrote was published on the Studway news website.

Bogdana Maryshchuk ‘17 (Zhytomyr) graduated from high school with a gold medal signifying academic excellence.

Polina Masiuk (Cherkasy) was accepted to and offered a scholarship to attend the American University in Bulgaria. She also received a gift from the regional government honoring her high achievements in academic contests.

Pavlo Odnonozdryev’17 (Kyiv) was chosen to be the Editor (the head of the Media Team) at the 29th Regional Session of European Youth Parliament Latvia.

Anastasiia Petrenko’13 (Komsomolsk) became a medical intern in the Danderyds Hospital in Stockholm, Sweden.

Viktoriya Popovych ‘17 (Cherkasy) received a gift from the regional government honoring her high achievements in academic contests. She also participated in the English Mala Akademia Nauk.

Anna Pustovoit ‘17 (Kyiv) was chosen to be a representative for the Young Ambassadors’ Program at a CAUX Forum in Switzerland from June 20-27, 2018. The topic to be discussed during the event is “Addressing Europe’s Unfinished Business”.

Anastasiya Romanyuk ’14 (Lutsk) was promoted to Accounts Payable Specialist at ABB.

Valeriya Syroyizhko’17 (Nova Kakhovka) received the award “Future of Kherson – Gifted Youth” for her contributions to social change in her community.

Anastasiya Tokar’17 (Kyiv) became a Board Member on Finances to the Ukrainian National Committee of the European Youth Parliament.

Milena Vasiliieva ‘17 (Kremenchuk) participated in the Technovation Challenge 2018. Her team presented an app that is designed to control the stress level of an individual. The team placed first out of 29 teams and will travel to California to compete on an international level.

Sofiya Yakovlyeva’14 (Oleksandriya ) was chosen to be a representative for the Young Ambassadors’ Program at a CAUX Forum in Switzerland from June 20-27, 2018. The topic to be discussed during the event is “Addressing Europe’s Unfinished Business”.

Maryna Yankovska ‘17 (Starokostyantyniv) placed first in the first stage of the National English Olympiad Step to Knowledge.

Kateryna Zhuzha’12 (Nova Kakhovka) became an intern in International Brand Marketing and Beauty Care at Henkel.